این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

اپل یکی از با ارزش ترین برندهای جهان است که عمدتا به خاطر طراحی سخت افزاری آن شناخته شده است. تمام محصولات اپل، نشان دهنده ی یک تیم خلاق و بی نظیر می باشد. خلاقیت این شرکت صرفا بخاطر طراحی محصولاتش نیست، بلکه در مورد لوگوی اپل و نام تجاری آن نیز تاریخ غنی دارد. در این مقاله قصد داریم سیر تکاملی لوگوی شرکت اپل را بررسی کنیم. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.


بیشتر بدانید:سیر تکامل لوگو آمازون

تکامل لوگو برند لگوتاریخچه ی لوگو اپل :


طراحی لوگو اپل علاوه بر داشتن یک طراحی جذاب، دارای یک تاریخچه ی جذاب است. بخشی از تاریخ آن با نام آن همراه است که به طور تصادفی مشابه شرکت دیگری با نام Apple Records است که متعلق به بیتلز، گروه راک مشهور دهه 60 و 70 است. با توجه به شباهت ها در نام تجاری و آرم، هر دو شرکت در یک دعوای قضایی که به مدت بیست و هشت سال طول کشید، با یکدیگر روبرو شدند. سرانجام روال قانونی منجر به حل و فصل شد و شرکت اپل به مالکیت حقوقی لوگوی تجاری مرتبط با نام اپل دست پیدا کرد و اپل مبلغی بالغ بر 500 میلیون دلار پرداخت.لوگوی اپل از زمان اولین رونمایی تا به امروز، تغییرات قابل ملاحظه ای کرده است و تاکنون داستان های عجیبی درباره آن روایت شده است و بسیاری از نسخه های غیر رسمی این داستان وجود دارد. با این حال، طراح اصلی لوگوی اپل داستان دیگری برای گفتن دارد.

تورج صابريوند یکی از اعضای تیم طراحی لوگوی اپل بود. او میگوید : "من قصد طراحی نیم رخ یک سیب را داشتم، اما نتیجه ی آن بیشتر شبیه به یک سیب کامل بود." داستان طراحی لوگو اپل جالب تر از یک گاز است. با این حال، قبل از وارد شدن به تاریخ آن، نگاهی اجمالی به ویژگی های برجسته طراحی لوگو اپل خواهیم داشت.


ویژگی های لوگو اپل :


تصویر :


چیزی که لوگوی اپل را چشم گیر کرده است، تصاویری از میوه سیب است. سمت راست سیب، گاز زده شده است تا اطمینان حاصل شود که مثل یک سیب به نظر می رسد و برگ روی میوه، به سمت راست خم شده است.


رنگ آمیزی :


اپل (سیب) یک لوگوی طراحی شده است که به عنوان هویت نام تجاری شرکت اپل استفاده می شود، در طراحی لوگوی اکثر محصولات اپل، از رنگ کروم نقره ای استفاده می شود که شیک و مدرن تر نظر می رسد.


حروف :


اپل از هیچ حروفی در طراحی آرم شرکت رسمی خود استفاده نمی کند. ظاهر زیبا و ظریف لوگو آن هیچ متن را درکنار خود ندارد.

 

 

طراحی لوگو یکی از تاثیرگذار ترین و مهم ترین گام ها در برندسازی است. لوگوی شما مانند یک نماد از موجودیت کل برند شما در ذهن مشتری میماند و یادآور هویت و شخصیت برند شماست. آژانس تبلیغات اختصاصی با بهره گیری از متخصص ترین نیروهای خلاق در زمینه طراحی گرافیکی و با استفاده از به روز ترین و خلاقانه ترین ایده ها، بهترین لوگوی زیبا و نوآورانه را با توجه به استانداردهای طراحی روز دنیا برای مشتریان عزیز طراحی میکند. در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای سفارش طراحی می توانید از طریق شماره 09135900970 با همکاران ما در آژانس تبلیغات اختصاصی در تماس باشید.


طراحی اولین لوگو اپل (1976) :


اولین لوگوی اپل طراحی بسیار پیچیده ای داشت. این لوگو معرف داستان معروف گرانش نیروی جاذبه که توسط اسحاق نیوتون که زیر یک درخت نشسته بود، می باشد. لوگوی اولیه اپل، توسط رونالد وین، یکی از بنیانگذاران اپل، پیاده سازی و طراحی شد که لوگو را برای جلب آیزاک نیوتن برای کشف گرانش طراحی کرده است. در این لوگو، ایزاک نیوتون در زیر درختی نشسته است و در مورد چیزی درحال فکر کردن می باشد و سیب در حال سقوط است. اگرچه این لوگو هویت نام تجاری برای اپل بود، اما نمی توانست تاثیر شگفت آوری بر روی مشتریان بگذارد. بنابراین به زودی با یک لوگو جدید جایگزین شد. علاوه بر این، استیو جابز لوگو را دوست نداشت و نیاز به طراحی بهتر داشت. به گفته او، این لوگو دارای ظاهری غریب و فاقد وضوح می باشد. به عبارت دیگر، لوگو به چیزی بیشتر، صریح تر و ساده تر نیاز دارد. بنابراین او طراح جدیدی را برای این کار استخدام کرد.

 


طراحی لوگو اپل رنگین کمان (1976 - 1998) :


استیو جابز از طراحی لوگو اول بسیار خوشحال بود، زیرا ظاهری جذاب و هنری داشت.
طراح لوگو جدید اپل، از سیبی که از سمت راست گاز شده بود استفاده کرد، در حالی که با رنگ های رنگین کمان زیباتر شده بود تا کاربر پسند تر شود. طراحی رابرت یانوف با استیو جابز هماهنگ شد و این طرح را تصویب کرد. طراحی جدید از کنجکاوی مردم پیروی کرد و آنها شروع به ساخت گمانه زنی کردند. برخی تصور می کردند که استفاده از سیب، ادای احترام به مرگ آلن تورینگ است که پس از خوردن سیب فوت کرد. همچنین رنگ آمیزی در لوگو، باعث شد مردم اینگونه برداشت کنند که لوگوی اپل نماینده اولین رایانه ی شرکت اپل بود که برای اولین بار از رنگ ها پشتیبانی میکرد. لوگوی رنگین کمان رنگی، بیش از دو دهه باقی ماند. اگر چه رنگ ها و ظاهر طراحی شده در طول سال ها تغییر کرده است، طراحی پایه و تصویر آرم باقیمانده است.

 


طراحی لوگو اپل تک رنگ (1998 - 2000) :


در سال 1997، استیو جابز پس از دوازده سال به این شرکت پیوست. استیو جابز کل شخصیت اپل را تغییر داد. با این حال، مهمترین تغییر در شکل لوگوی جدید آن بود که تاثیر گذار تر از نسخه های قبلی بود. لوگو جدید به دلیل تغییر در طراحی سخت افزار به عنوان رایانه های جدید اپل، به پوشش فلزی تغییر پیدا کرد.بنابراین لوگوی رنگین کمان در این موارد بی احتیاج بود. به همین دلیل استیو جابز، لوگو را با یک آرم رنگی جامد که می تواند یک پوشش فلزی را تکمیل کند، تغییر داده شد. بنابراین او با ایده آرم تک رنگ که می تواند با طراحی جدید iMac پیش برود، مطرح شد. طراحی نهایی توسط استیو جابز تایید شد و از آن زمان این لوگو بخشی از محصولات اپل است. امروزه این لوگو، یکی از مشهورترین لوگو ها در جهان است و بخشی جدایی ناپذیر از هویت نام تجاری اپل می باشد.


لوگوهای جدید اپل تلطیف شده (2001 - 2007) :


اپل با اعمال تک رنگ، در لوگوی خود، برخی از تغییرات را اعمال کرد تا زیبایی بیشتری را به لوگو ببخشد. لوگوی جدید دارای یک ظاهر شیشه ای با سایه گرادیان است که در طراحی آن احساس پیچیدگی و سبکی می کند. این آرم اکنون تبدیل به یک ویژگی دائمی از بسیاری از محصولات اپل شده است. با این حال، اپل دو نسخه از این آرم شیشه ای را استفاده میکند : نقره و کروم. آرم نقره ای بر روی محصولات سخت افزاری شرکت استفاده می شود، در حالی که نسخه کروم بر روی محصولات نرم افزاری استفاده شده است.

 


آینده ی لوگو اپل :


لوگوی اپل از اولین طراحی تا آخرین نسخه، یک داستان الهام بخش دارد. لوگوی اسکای ایزاک نیوتون یا نسخه رنگین کمان، آرم تک رنگ و یا آخرین لوگو تجاری، آیفون را در برگرفته است. با توجه به اینکه لوگوی اپل توجه های ویژه ای را به خود جلب کرده است، ما منتظر لوگوی آینده هستیم و امیدواریم که نشانه هایی از لوگوهای قبلی را در بر داشته باشد.

 


افکار نهایی :


آرم شرکت اپل یکی از مشهورترین آرم ها در جهان است. درست مانند مک دونالد، نایک و FedEx. لوگوی اپل یکی از معروف ترین آرم ها است که مردم می توانند به سرعت آن را تشخیص دهند. شرکت اپل بخش بزرگی از موفقیت خود را مدیون طراحی لوگوی جذاب خود میداند. زیبایی لوگوی اپل بود که محصولات پیشرفته آن را تحسین کرد و به موفقیت فوق العاده ای آنها کمک کرد. امروزه لوگوی اپل نماد نوآوری، قابلیت اطمینان و اعتماد است.

 

 

طراحی لوگو یکی از تاثیرگذار ترین و مهم ترین گام ها در برندسازی است. لوگوی شما مانند یک نماد از موجودیت کل برند شما در ذهن مشتری میماند و یادآور هویت و شخصیت برند شماست. آژانس تبلیغات اختصاصی با بهره گیری از متخصص ترین نیروهای خلاق در زمینه طراحی گرافیکی و با استفاده از به روز ترین و خلاقانه ترین ایده ها، بهترین لوگوی زیبا و نوآورانه را با توجه به استانداردهای طراحی روز دنیا برای مشتریان عزیز طراحی میکند. در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای سفارش طراحی می توانید از طریق شماره 09135900970 با همکاران ما در آژانس تبلیغات اختصاصی در تماس باشید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn