آمازون، غول خرده‌فروشی اینترنتی جهان

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

شرکت آمازون یک شرکت تجارت الکترونیکی است، که در سال ۱۹۹۴ توسط جف بزوس در شهر سیاتل بنیان‌گذاری شد و اکنون به بزرگترین شرکت خرده فروشی اینترنتی در سراسر جهان تبدیل شده است. این شرکت در ابتدا به ‌عنوان یک فروشگاه کتاب آنلاین شروع به کار کرد، اما در سال ۱۹۹۸ با ارائه‌ی اجناس مختلفی مانند

سی‌دی و ویدئو فعالیت خود را متنوع‌تر کرد و اجناسی مثل لباس، وسایل الکترونیکی و اسباب‌بازی را نیز به سایت خود اضافه کرد و با استقبال خوبی مواجه شد.بعد از آن این شرکت محصولات بیشتری را در سایت خود عرضه نمود و امروزه شما هر چیزی که نیاز داشته باشید را می‌توانید از آن خریداری کنید.

هنگامی که جف بزوس تصمیم گرفت شغل خود که کار در یک شرکت کامپیوتری بود را ترک کند و یک کتاب فروشی آنلاین راه اندازی کند، رئیسش به او گفت که از این کارش پشیمان خواهد شد. اما جف بزوس بزرگترین ریسک زندگی خود را انجام داد و مادر و پدر خوانده اش تمام درامد و پس انداز خود را که برای دوران بازنشستگی ذخیره کرده بودند، به دست او سپردند و از ایده او پشتیبانی کردند.

جف بزوس نام آمازون را برای شرکت خود انتخاب کرد، زیرا او معتقد بود مانند رود آمازون که بزرگ‌ترین رود جهان است، در آینده کسب‌و‌کارش تبدیل به بزرگ‌ترین فروشگاه دنیا خواهد شد.شرکت آمازون در ۲ ماه ابتدای آغاز فعالیت خود، به ۵۰ ایالت و بیش از ۴۵ کشور آمریکا کتاب فروخت و درآمد آن به ۲۰ هزار دلار در هفته رسید. این مقدار بسیار بیشتر از مقداری بود که تیم او پیش‌بینی می‌کرد.
در سال ۱۹۹۹ مجله‌ی تایم جف بزوس را به‌عنوان مرد سال انتخاب کرد و شرکت او را عامل موفقیت و محبوبیت خرید آنلاین دانست.

در سال ۲۰۱۱ تعداد کارمندان تمام‌ وقت شرکت آمازون حدود ۳۰ هزار نفر اعلام شد و در آخر سال ۲۰۱۶ به ۱۸۰ هزار نفر رسید. اکنون تعداد کل کارمندان تمام‌ وقت ۳۰۶ هزار نفر و کارمندان پاره وقت این شرکت ۸۰۰ نفر می باشند.
اکنون بعد از 16 سال جف بزوس توانسته، این سایت را از استارت‌آپ کوچکی که به وسیله کامپیوترهای دست دوم در یک گاراژ اداره می شد، به یک شرکت جهانی متشکل از ۱۲ سایت بزرگ خرید و فروش مبدل کند.
امروزه یک سوم خریدهای اینترنتی در آمریکا در سایت آمازون انجام می‌شود و نام‌های بزرگی مثل IMDB , Zappos.com, Woot و LOVEFILM را خریده است.

در سال 1999 شرکت آمازون وبسایت Alexa Internet که یک موتور جست و جوی بسیار موفق در زمینه ی فروش کتاب بود را با قیمت 250 میلیون دلار خریداری کرد و امروز بعد از گوگل پرطرفدارترین سایت دنیا به حساب می آید.
مراکز توزیع محصولات آمازون مکان هایی بسیار بزرگ و گسترده هستند و افرادی که در این مکان ها کار می کنند، در هر 33 ثانیه یک محصول تحویل می دهند و در هر نوبت کاری 17 کیلومتر راه می روند. این شرکت دارای 67 مرکز توزیع است که مساحت هر کدام 400 هزار متر مربع می باشد. شرکت آمازون دارای بزرگترین انبار های دنیا است و مساحت هر یک از آنها ده هزار برابر مساحت استخرهای شنای المپیک است.

 

زمان، حتی ثانیه ها برای شرکت آمازون بسیار مهم است. به طوری که در سال 2006 زمانی که این سایت به مدت 49 دقیقه از دسترس خارج شد، 5.7 میلیون دلار (معادل حدود 23 میلیارد تومان) زیان کرد. این شرکت برای هر دقیقه ای که از دست می دهد66,240 دلار (معادل حدود 270 میلیون تومان) ضرر می کند. یکی از راز های موفقیت شرکت آمازون، مشتری مداری است و در زمینه ی خدمات برای مشتریان بسیار تلاش می کند.
یکی از کارهای جالبی که جف بزوس انجام میدهد این است که تمامی کارمندان حتی مدیر عامل شرکت را هر دو سال یک بار به مدت دو روز در پشت میز خدمات قرار می دهد تا کار خدمات را انجام دهند و سلیقه و درخواست های مشتریان را بدانند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn