طراحی بسته بندی انواع محصولات به صورت حرفه ای

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

صنعت بسته بندی کالاها، چیزی بسیار فراتر از قرار دادن مواد و اجناس در یک ظرف یا بسته است. درست مانند هر طراحی دیگری، طراحی بسته بندی نیز بیانگر یک داستان است و همچنین موجب زنده شدن نوعی حس بصری، لمسی و حتی بویایی و چشایی خاص در ذهن مشتریان می شود. نحوه طراحی بسته بندی به نوعی سرنخی به ما می دهد که محصول مورد نظر چه کیفیتی دارد، برای چه کسانی ساخته شده و از همه مهمتر: آیا ما باید آن را بخریم یا نه؟


اطلاعات مورد نیاز برای طراحی بسته بندی

قبل از آن که سفارش طراحی بسته بندی را بدهید باید به سوال اساسی پاسخ دهید:


- محصول شما چیست؟

این سوال ساده به نظر می رسد اما باید به تمام جوانب آن پاسخ داده شود. این که چقدر بزرگ است؟ از چه ساخته شده؟ و ... و این موضوع تعیین می کند که بسته بندی مورد نظر چه ویزگی هایی باید داشته باشد برای مثال برخی محصولات ظراف و شکننده به محافظت بیشتر نیاز دارند.


- چه کسانی خریدار محصول هستند ؟

خریدار این محصول زنان هستند یا مردان و افراد بزرگسال هستند یا کودکان. آیا خریداران افراد عادی هستند یا اشخاص تجملاتی؟ قبل از طراحی باید مخاطبان آن مشخص شوند تا طراحی کاملا ویژه و خاص این افراد انجام شود.


- افراد چگونه این محصول را می خرند؟

باید مشخص شود که محصول در سوپرمارکت فروش می رود؟ در یک بوتیک؟ به صورت انلاین یا ... هرکدام از این روش های فروش نیازمندی های خاص خود را در بسته بندی دارند.


- نیازمندی های برند شما چیست؟

اگر قرار است محصول مورد نظر شما، ارائه دهنده برند مخصوصی باشد پس باید رنگبندی محصول، فونت مورد استفاده بر روی آن و لوگوی شما در طراحی بسته بندی به نحو مطلوبی مورد استفاده قرار گیرد.


- چه اطلاعاتی روی بسته بندی باید درج شود؟

تمامی اطلاعاتی که لازم است روی بسته بندی درج شود را جمع آوری کنید از جمله نام و اطلاعات مربوط به محصول (احتمالا شامل شعار تبلیغاتی شما)، تصویر محصول و یا دیگر تصاویر لازم که باید روی بسته بندی حک شود، مارک ها و جداول مورد نیاز برای مثال علائم استاندارد، جدول ارزش غذایی، جداول اطلاع رسانی دیگر، علامت موسسات مرتبط و ...، و اطلاعات موقتی روی بسته بندی مانند تاریخ تولید و انقضا که باید جای خالی آن روی بسته بندی مد نظر قرار گیرد و سپس در زمان مورد نظر روی بسته بندی پرینت شود.


- استایل ها و طراحی های خوشایند و ناخوشایند شما

بد نیست که قبل از سفارش طراحی بسته بندی به ما، کمی در مورد بسته بندی های دیگر تحقیق کنید تا ببینید که چه سبک هایی مورد پسند شما هستند یا چه سبک هایی کاملا از سلیقه شما دور هستند و این موارد را به ما بگویید. این کار قدم بزرگی در جهت یکسو شدن فکر طراح و مشتری است. به یاد داشته باشید که ارائه طرح های مورد پسند شما به هیچ عنوان به معنای کپی برداری از آن طرح نیست بلکه راهی برای نشان دادن استایل های مورد پسند شما و رنگ های مورد علاقه تان است.


- بودجه مورد نظر برای بسته بندی

بودجه مورد نظر برای بسته بندی کالای شما شامل دو قسمت می شود: هزینه هایی که تنها یکبار انجام می شوند مانند هزینه طراحی، هزینه خرید مهر اختصاصی و مانند آن. و قسمت دوم هزینه های دائمی که شامل هزینه های خرید موارد و وسایل لازم برای بسته بندی و خط تولید آن‌ها می شود. شما باید در نظر بگیرید که برای هر قسمت چه مقدار می توانید هزینه کنید. خصوصا محاسبه دقیق و بودجه گذاری هوشمندانه ی هزینه های دائمی از امیت زیادی برخوردار است. همکاران ما در اختصاصی می توانند مشاوره کامل و دقیقی برای تصمیم گیری در مورد این موضوع مهم به شما ارائه دهند.

 

هزینه ی طراحی بسته بندی هزینه است که تنها یکبار پرداخت می شود اما تا همیشه بر روی ظاهر بسته بندی، کیفیت تبلیغات و فروش شما اثر دارد و می تواند تا حد زیادی بر روی میزان پاسخگویی سایر هزینه های بسته بندی تاثیرگذار باشد.

 


پروسه هفت مرحله ای طراحی بسته بندی در اختصاصی

بسیار خب. تا اینجا کار مشاوره و همفکری در مورد ایده ها و نحوه ی بسته بندی کالای شما انجام شده و وقت آن رسیده که کار طراحی آغاز شود. با ما همراه باشید تا با روند طراحی بیشتر آشنا شوید:


1- طراحی لایه های بسته بندی

هر محصول می تواند دارای سه لایه بسته بندی باشد: بسته بندی خارجی، بسته بندی محصول و بسته بندی داخلی. محصول شما ممکن است تنها به یکی یا هر سه اینها نیاز داشته باشد. بسته بندی خارجی می تواند یک جعبه یا کیف دسته دار یا ساک باشد.

بسته بندی داخلی نیز چیزی است که خود محصول را درون بسته بندی خارجی ایمن نگه می دارد که م تواند کاغذ، پارچه، تکه های مقوا و مانند آن باشد.


بسته بندی خود محصول نیز چیزی است که اغلب افراد در هنگام شنیدن اسم بسته بندی به ذهنشان خطور می کند. در هر کدام از این سه لایه شما فرصتی متفاوت برای ارائه محصول و گفتن داستان و صدای برند خود دارید.


2- انتخاب نوع بسته بندی مناسب

هر محصول می تواند به شیوه های بسیار متنوعی بسته بندی شود.

طراحی مکعبی جعبه شیرینی

طراحی غیر مکعبی

شما با انتخاب های زیادی روبه رو هستید: جعبه، قوطی مقوایی، قوطی شیشه ای، کیف، پاکت کاغذیف پاکت پلاستیکی و ... که انتخاب آن هم به تجهیزات بسته بندی، هزینه و بودجه ی بسته بندی و نوع طراحی بستگی دارد و لازم است در اینباره مشاوره لازم را با طراحان داشته باشید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.


3- تست کردن طراحی بر روی پرینت

درست است که پرینت کردن طراحی آخرین مرحله از بسته بندی است اما قرار نیست که شما تمامی پروسه طراحی را انجام دهید و سپس با شروع خط تولید انبوه، ناگهان متوجه شوید که برای مثال مورد کوچکی در جزئیات کار را از قلم انداخته اید. بنابراین لازم است طراحی انجام شده حتما وارد مرحله تست شود و تمامی خطاهای آن برطرف شود و همینطور نظرو سلیقه مشتریان عزیز در مورد نمونه چاپ شده اعمال شود.


4- ایجاد معماری اطلاعات

برای اطلاعاتی که قرار است روی بسته بندی درج شود باید یک معماری مشخص و حساب شده در نظر گرفته شود. موضوع مهم در این میان، پیام اصلی شما برای شخصی است که محصول شما را از روی قفسه بر میدارد (یا روی لینک آن کلیک میکند).


اطلاعات زیادی روی بسته بندی درج می شوند ولی خریدار هیچ یک از آن‌ها را به خاطر نمی آورد بلکه تنها یک چیز را میبیند و به خاطر می سپارد... این که شما می خواهید چه چیزی به آنها ارائه کنید. به مثال های زیر توجه کنید:


نام برند Lelini’s مهمترین چیز است و به دنبال آن گفته شده که این محصول قرار است برای آنها چه کند.

در این مثال مهم ترین چیزی که مشتری باید بداند این است که گوجه فرنگیها ارگانیک هستند

با دیدن این تصویر شما بلافاصله میفهمید چه چیزی در پاکت است و با دومین نگاه متوجه می شوید که اماده کردن آن بسیار ساده و راحت است.

بسیار خب، پیام اصلی شما در بسته بندی محصولتان چیست؟ این کلیدی ترین نکته ای است که باید در طراحی به آن بپردازیم.


5- ارزیابی طراحی بسته بندی

همکاران ما در اختصاصی بعد از طراحی بسته بندی، با عجله آن را تحویل مشتریان نمیدهند. بعد از هر طراحی برخی نکات کلیدی در مورد طراحی بایدارزیابی شوند و در واقع طرح مورد نظر از فیلترهایی باید عبور کند:


- آیا بسته بندی به طور واضح بیانگر محتوی آن است؟ با یک نگاه کوچک به بسته بندی باید محتوی آن مشخص باشد و پیام اصلی تولیدکنندگان به مشتری منتقل شود.


شاید در نگاه اول فکر کنید اینها چند آبمیه خوشمزه هستند اما باید بگوییم اینها مواد شوینده اند!


- آیا بسته بندی، محتوی خود را صادقانه نشان می دهد؟ یکی از بدترین کارهایی که هنگام طراحی بسته بندی ممکن است انجام شود این است که تصویر صادقانه ای از خود ارائه ندهد.


- این بسته بندی به طور واقعی و سه بعدی چه شکلی می شود؟ نتیجه نهایی و واقعی چیزی نیست که در مانیتور است، بلکه چیزی است که به طور سه بعدی روی محصول واقعی می رود.

در آژانس تبلیغات اختصاصی، تمامی طراحی های بسته بندی به صورت موکاپ سه بعدی نیز طراحی و بررسی می شوند و در ادامه طراحی انجام شده به طور تست پرینت می شود تا بی عیب و نقص بودن آن از هر لحاظ بررسی شود.


- این بسته بندی در قفسه فروشگاه چطور به نظر می آید؟


در نظر گرفتن ظاهر بسته بندی در قفسه فروشگاه یکی از مهمترین نکاتی است که اغلب از قلم می افتد اما طراحان ما در اختصاصی فیلتر ویژه ای برای آن دارند. در هنگام طراحی باید بررسی شود که چه میزان از بسته بندی در قفسه نمایان است؟ کدام وجه بسته بندی دیده می شود؟ محصولات در کنار هم چگونه به نظر می آیند؟ پیشنهاد شما برای قرار دادن محصول در قفسه ها چیست؟


- آیا این طراحی همه جانبه و کاربردی است؟ شاید مشتریان ما بخواهند در آینده مدل متفاوتی از محصول خود را ارائه دهند. برای مثال: طعم های متفاوتی از یک ماده خوراکی. در این صورت، طراحی اولیه باید انعطاف پذیری کافی برای ایجاد تغییراتی برای تولید سری جدید از محصول داشته باشد.


6- جمع آوری فیدبک ها

قبل از تصمیم گیری صد در صد بر روی طراحی انجام شده، طرح به دست امده به یک جامعه آماری نمونه و کوچک نشان داده می شود تا بررسی شود که آیا بسته بندی مورد نظر پاسخگوی تمامی سوالات مورد نظر (در ابتدای مقاله) هست و پیام مورد نظر را انتقال می دهد؟ بعد از جمع آوری فیدبک ها، در صورت نیاز تغییرات لازم روی طراحی بسته بندی اعمال می شوند.


7- ارائه فایل های طراحی

در نهایت بعد از انتخاب طراحی بسته بندی، فایل های طراحی در تمامی فرمت های مورد نیاز شما به صورت vector به شما داده شده و همچنین تمام کد رنگ های مورد نیاز نیز در اختیار شما قرار داده می شوند.

 

همانگونه که میبینید طراحی بسته بندی پروسه ای بسیار حرفه ای و تخصصی است و کاری بسیار فراتر از ارائه یک طرح همراه با لوگو و عکس محصول شماست. متخصصین ما در آتلیه طراحی گرافیک در آژانس تبلیغات اختصاصی شما را قدم به قدم در پروسه طراحی بسته بندی محصول مورد نظر شما یاری می کنند و به شما کمک می کنند با به کارگیری استراتژی های صحیح، بهترین طراحی ممکن را برای بسته بندی محصول خود به دست بیاورید.
برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت مشاوره از طریق شماره 09135900970 با ما در تماس باشید.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn