موتورهای جست و جوی اینترنتی چگونه کار میکند و شما چرا باید این را بدانید؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تابحال از خود پرسیده اید در روز چند بار از گوگل یا هر موتور جست و جوی دیگری شبیه به آن استفاده می کنید تا در شبکه های اینترنتی جست و جو کنید؟ پنج بار، ده بار، یا بعضی اوقات حتی بیشتر از آن؟ آیا میدانستید گوگل به تنهایی در هر سال بیش از دو تریلیون جست و جو انجام میدهد؟

این تعداد، رقم بسیار بزرگی است. جست و جو در اینترنت جزوی از زندگی روزمره ی ما شده و ما از این موتور های جست و جو به عنوان وسیله ی یادگیری، خرید، تفریح، و حتی برای تجارت استفاده می کنیم.اگر بگوییم به نقطه رسیده ایم که تقریبا برای انجام همه ی کارهایمان به موتور های جست و جو وابسته ایم، اغراق نکرده ایم.

 

دلیل آن هم کاملا مشخص است. همه میدانیم که موتورهای جست و جو، یا بهتر است بگویم گوگل، پاسخ تمام سوالات ما را دارد.اگر صاحب یک کسب و کار کوچک، یک طراح، متخصص بازاریابی، یا سازنده ی وبسایت هستید، و یا اگر می خواهید یک وبلاگ شخصی و یا وبسایتی برای تجارت خود بسازید، باید بدانید موتورهای جست و جو چکونه کار میکنند.


چرا باید در مورد نحوه کار موتورهای جستجو مانند گوگل بدانم؟


اگر بدانید موتورهای جست و جو چگونه کار میکنند، آن وقت می توانید وبسایتی بسازید که موتورهای جست و جو آن را درک کنند و این درواقع به نفع وبسایت شماست. زمانی که بدانید نحوه کار موتور جستجوگر چگونه است، می توانید ترتیبی دهید که سایت شما در نتایج جستجو، بالاتر از سایت های دیگر قرار بگیرد.

ارائه خدمات طراحی و بهینه سازی وبسایت تنها یکی از چندین لاین خدماتی در آژانس تبلیغات اختصاصی است. طراحی وبسایت یکی از ابزارهای کلیدی در پروسه برند سازی و تبلیغات است اما این ابزار زمانی بیشترین کارایی را دارد که صفحات آن نتایج جستجوی گوگل رد بالاترین جایگاه ظاهر شوند و کاربران زیادی از سایت دیدن کنند. به زبان ساده تر، وبسایت شما باید دیده شود! در این مقاله سعی داریم شما را با نحوه کار موتور های جستجو آشنا کنیم و روش ظاهر شدن سایت شما در نتایج جستجو را بررسی کنیم. در سایر مقالات وبلاگ می توانید مطالب بیشتری در مورد افزایش رتبه سایت و وب برندینگ بخوانید.
برای مشاوره جهت برندینگ یا طراحی وبسایت اختصاصی و بهینه سازی سایت با همکاران ما در اختصاصی در تماس باشد. شماره تماس: 09135900970


قبل از اینکه بخواهید با بهینه سازی موتور های جست و جو (سئو)، یا هر سیستم بازاریابی موتورهای جست و جوی دیگری سرو کار داشته باشید، اولین قدمی که باید در این زمینه بردارید، آشنایی با روش کار موتورهای جست و جوست.

 


سیستم جست و جو چگونه کار میکند؟


موتورهای جست و جو برنامه های کامپیوتری پیچیده ای هستند.این موتورها باید قبل از آنکه شما سوالتان را تایپ کنید، آماده سازی های زیادی انجام دهند تا وقتی دکمه ی سرچ را فشار میدهید، لیست دقیق و کاملی از نتایج جست و جو به شما تحویل دهند، که می تواند به پرسش شما پاسخ دهند.


این آماده سازی ها شامل چه کارهایی میشوند؟ در این قسمت دو مرحله وجود دارد. مرحله ی اول شامل پیدا کردن اطلاعات، و مرحله ی دوم شامل طبقه بندی و مرتب کردن این اطلاعات میشود، تا در جست و جو های بعدی از آنها استفاده کند.


به طور کل در دنیای اینترنتی، اصطلاحا به این کارها، خزیدن و ایندکس کردن(فهرست کردن) میگویند.


خزنده های وب


موتورهای جست و جو شامل یک سری برنامه های کامپیوتری هستند که به آنها خزنده های وب گفته میشود. این خزنده ها مسئول پیدا کردن اطلاعاتی اند که در اینترنت عموما دردسترس گذاشته شده باشند.


به بیان ساده تر، کافی ست بدانید کار این نرم افزار های خزنده (که به عنکبوت های موتور جست و جو هم معروف اند)، بررسی کردن اینترنت و پیدا کردن سرور(یا وب سرور) هایی ست که وبسایت های مختلفی درخود دارند، یا بهتر است بگویم میزبان سایت های مختلف هستند.این خزنده ها برای اینکه بتوانند بخزند، لیستی از تمام سرور ها، و تعداد وبسایت هایی که میزبان هر سرور هستند را پیدا کرده و سپس شروع به کار میکنند.


آنها به همه ی وبسایت ها سر میزنند و با استنفاده از روشهای مختلف تعداد پیج های هر وبسایت را پیدا میکنند، چه این صفحات به صورت متن باشند، و چه بصورت عکس، ویدئو، یا هر فرمت دیگری (مثلhtml, javascript , css , وغیره).


خزنده ها آنقدر این کار را پشت سر هم انجام میدهند و تغییرات سایت ها را مو به مو ثبت میکنند، که دقیقا میدانند چه موقع صفحات جدید به وبسایت اضافه، چه موقع حذف، و چه وقت اطلاعات آن به روزرسانی میشوند.اگر این را بدانید که امروزه بیش از 130 تریلیون صفحه در اینترنت موجود است و به صورت میانگین هر روزه هزاران صفحه به تعداد آنها اضافه میشود، آن وقت می توانید تصور کنید، کار خزنده ها چقدر زیاد است.


فهرست کردن اطلاعات


برای ساختن یک موتور جست و جو، عمل خزیدن به تنهایی کافی نیست.اطلاعاتی که توسط خزنده ها پیدا میشود، باید سازماندهی، گروه بندی، و جمع آوری شود تا قبل از اینکه در دسترس عموم قرار بگیرند، توسط الگوریتم های مخصوص موتور جست و جو پردازش شوند.به این فرایند، ایندکس کردن یا فهرست کردن (indexing) میگویند.


موتور های جست و جو تمام اطلاعاتی که در یک صفحه پیدا میکنند را در فهرستع خود جمع آوری نمیکنند، بلکه فقط اطلاعاتی مانند : اینکه پیج چه موقع ساخته یا به روزرسانی شده، موضوع و شرح صفحه، نوع و محتوای متن، کلمات کلیدی مربوط، لینک های وارد شونده و خارج شونده، و مشخصه های دیگری که ممکن است الگوریتم های موتور جست و جو به آن احتیاج داشته باشند را، جمع آوری میکند.گوگل، ایندکس خود را مثل اطلاعات پشت یک کتاب توصیف میکند(البته یک کتاب واقعا بزرگ).


الگوریتم های جستجو در وب چگونه کار میکنند؟


الگوریتم هایی که عمل رتبه بندی سایت ها را انجام میدهند، در طی سالها تکامل پیدا کرده و بسیار پیچیده شده اند.

در ابتدا، (مثلا سال 2001) روش کار آنها بسیار ساده بود: فقط باید پرسشی که فرد مطرح کرده را با تیتر و موضوع هر صفحه مطابقت داده، و نتایج آن را به نمایش میگذاشته، ولی امروزه، دیگر به این صورت عمل میکند.الگوریتم های رتبه بندی گوگل باید قبل از تصمیم گیری برای نمایش دادن نتایج جست و جو، بیش از 225 قانون را در نظر بگیرد، و هیچ کس دقیقا نمیداند این قوانین چه هستند.

 


برای اینکه راحت تر متوجه شوید، در این قسمت فرایند عملکرد الگوریتم های موتور های جست و جو را به سادگی توضیح داده ایم:


مرحله ی اول: بررسی واژه جستجو شده


اولین مرحله ای که موتورهای جست و جو باید طی کنند، آن است که بفهمند فرد دقیقا به دنبال چه نوع اطلاعاتی است. برای این کار، پرسشی که در قسمت سرچ تایپ شده را، به چندین کلیدواژه ی معنادار تقسیم میکنند.کلیدواژه، به واژه ای گفته میشود که یک هدف و معنای خاص دارد.


مثلا وقتی چنین جمله ای را تایپ میکنید "چگونه یک کیک شکلاتی بپزم"، موتور های جست و جو از کلمه ی چگونه متوجه میشوند که شما دنبال یک دستور العمل برای پختن کیک شکلاتی میگردید، پس درنتیجه صفحاتی را در اختیارتان میگذارند که مربوط به وبسایت های آشپزی، و شامل دستور پخت کیک شکلاتی میشوند.


مرحله ی دوم: پیدا کردن صفحات مربوط


دومین قدمی که موتور های جست و جو باید بردارند، این است که در فهرست های خود جست و جو کنند و تصمیم بگیرند چه صفحاتی، بهترین پاسخ را برای سوال فرد سرچ کننده ارائه میدهد. این مرحله، هم برای موتورهای جست و جو، و هم برای دارندگان صفحات وب، مهم ترین مرحله در کل فرایند جست و جو است.


موتورهای جست و جو باید بهترین نتیجه را در سریع ترین زمان در اختیار استفاده کنندگان قرار دهند تا بتوانند هم آنها را راضی نگه دارند، و هم دارندگان وبسایت هایی را که دوست دارند صفحاتشان نمایش داده شود و تعداد بازدید و ترافیک سایتشان بالا برود. در این مرحله تکنیک های سئو، در تصمیم گیری برای رتبه بندی سایت ها به الگوریتم های موتورهای جست و جو کمک میکنند.برای اینکه متوجه شوید سیستم تطبیق این موتورها چگونه کار میکند، دانستن عوامل زیر بسیار مهم است:


ارتباط محتوا و موضوع: سر تیتیر و محتوای سایت تا چه حد به سوال مطرح شده مرتبط است.

نوع محتوا : مثلا اگر فرد بدنبال عکس میگردد، تایجی که به نمایش گذاشته میشوند باید به صورت عکس باشند، و نه متن.

کیفیت محتوا: محتوا باید کامل، مفید، آموزنده، بی غرض و بدون تبغیض باشد و هر دو طرف قضیه را صادقانه بازگو کند.

کیفیت وبسایت: کیفیت کلی وبسایت بسیار مهم است. گوگل صفحات وبسایت هایی را که با استاندارد های کیفی آنها سازگار نباشد، به نمایش نمی گذارد.

تاریخ انتشار: برای پاسخ به پرسش هایی که به اخبار مربوط میشوند، گوگل باید آخرین نتایج ممکن را در اختیار مردم قرار دهد، پس تاریخ انتشار یک محتوا بسیار مهم است و باید در نظر گرفته شود.

محبوبیت یک صفحه: محبوبیت یک پیج ارتباطی با تعداد بازدید و ترافیک آن ندارد، بلکه بستگی به دیدی دارد گه دیگر سایت ها نسبت به یک سایت خاص دارند.صفحه ای که منابع، و بک لینک های زیادی از وبسایت های دیگر داشته باشد، از صفحاتی که هیچ لینکی در ساست های دیگر ندارند، محبوب تر به حساب می آیند و شانسشان در انتخاب شدن توسط الگوریتم های موتورهای جست و جو بیشتر است. به این فرایند سئوی برون صفحه ای گفته میشوند.

زبان صفحه ی وبسایت: افراد مختلف در مکانهای مختلف جهان پیج هایی به زبان مادری خود در اینترنت قرار داده اند و پرسش ها و نیز نتایج همیشه فقط به انگلیسی نیستند.

سرعت صفحات وب: صفحاتی که به سرعت لود میشوند(مثلا 2تا 3ثانیه) مزیت بیشتری دارند نسبت به وبسایت هایی که دیرتر لود میشوند.

نوع دستگاه فرد: به کسانی که برای جست و جو در وب از موبایل استفاده میکنند، صفحاتی پیشنهاد داده میشود که اصطلاح ریسپانسیو یا موبایل دوستانه بوده، و در موبایل به خوبی نمایش داده میشوند.

مکان: کسانی که به دنبال نتایج خاصی در نزدیکی لوکیشن خود هستند. مثلا وقتی شخصی به دنبال "رستوران های ایتالیایی در اوهیو" میگردد، گوگل نتایج موجود در نزدیکی همان مکان را برای او نمایش میدهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn