لوگوتایپ چیست؟ | اصول طراحی و نمونه بهترین طرح‌های خلاقانه

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

برای راه اندازی یک تجارت، انتخاب طرحی مناسب برای شناسایی آن برند، گامی مهم و ضروری ست.چه به تنهایی در یک دفتر کار کنید و چه در یک دفتر پرجمعیت و میان انبوهی از افراد، بهتر است چند نمونه از الگوهای های مشابه آن کار، پورتفولیو هایی تاثیرگذار، و تا جایی که میشود اطلاعات زیادی از کسب و کار مورد نظرتان داشته باشید. این استراتژی ها به شما کمک میکنند تا در بهترین حالت و با مناسب ترین الگو به هدف خود برسید.


حرکت بعدی که بهتر است انجام دهید این است که زبان صنفی مخصوص یکی از الگوها را یاد بگیرید: با این روش راحت تر می توانید بفهمید برای تجارت خود به چه چیز های نیاز دارید و مهم تر از آن، اینکه مطمئن شوید هیچکدام از اصطلاحات و معانی کاری را اشتباه به کار نمی برید، چرا که یک اشتباه سهوی ممکن است مشکلات بیشماری به بار آورد.

طراحی لوگو یکی از تاثیرگذار ترین و مهم ترین گام ها در برندسازی است. لوگوی شما مانند یک نماد از موجودیت کل برند شما در ذهن مشتری میماند و یادآور هویت و شخصیت برند شماست. آژانس تبلیغات اختصاصی با بهره گیری از متخصص ترین نیروهای خلاق در زمینه طراحی گرافیکی و با استفاده از به روز ترین و خلاقانه ترین ایده ها، بهترین لوگوی زیبا و نوآورانه را با توجه به استانداردهای طراحی روز دنیا برای مشتریان عزیز طراحی میکند. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم لوگوتایپ و مهمترین نکات طراحی آن آشنا کنیم. در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای سفارش طراحی می توانید از طریق شماره 09135900970 با همکاران ما در آژانس تبلیغات اختصاصی در تماس باشید.


طراحی لوگو


لوگو، درواقع طرحی ست که یک شرکت، برند، یا یک فرد انتخاب میکند تا بتواند به وسیله ی آن خودش را به بقیه معرفی کند.


واژه ی "لوگو"، لزوما محدود به اینکه طرح لوگو چه شکلی باشد نیست، بلکه علم بازاریابی( و درک عمومی) خبر از آن میدهد که لوگو باید به گونه ای با برند موردنظر مرتبط بوده، و آنقدر همه فن حریف باشد که بتوان از آن در بافت ها و موقعیت های مختلف استفاده کرد.


چگونگی ساخت لوگو و عواملی که در ساخت آن بکار گرفته میشوند، بسته به هدفی که در نظر دارید، متفاوت است. در زیر سه نوع از این طرح ها و نیز مثالهایی را درباره ی اینکه چگونه برندهای بزرگ این لوگو هارا ساخته اند، برایتان به اختصار شرح داده ایم.


طراحی لوگو مارک


لوگو مارک در واقع همان نماد یا تصویری ست که یک برند ارائه میدهد و معمولا هم شامل نام آن شرکت نمیشود.


این مثالی که در تصویر مشاهده کنید، مزیت بزرگی دارد و آن هم این است که جزو طبقه ی لوگو های خلاقانه است و میتواند هویت تصویری برجسته ای برای شرکت ایجاد کند.


اما در عین حال این نقطه ضعف را هم دارد که اسم خود شرکت را دربر گرفته. یک لوگو مارک معمولا برای شرکت هایی مناسب است که پیش از آن هم یک برند جا افتاده بوده باشد و همه آن را بشناسند. مثلا اندروید و پپسی، هر دو برندهایی هستند که لوگوهای معروفی دارند و همه آنهارا به سرعت تشخیص میدهد.


طراحی لوگوتایپ(لوگوی اسمی)


لوگوتایپ که به آن مارک اسمی هم میگویند، نام یک شرکت است که مثل یک لوگو طراحی شده باشد.


نقطه قوت این نوع لوگو کاملا مشخص است: اینکه در لحظه نام شرکت مورد نظر را به مشتری معرفی میکند و در عین حال یک هویت تصویری هم از آن ارائه میدهد و باعث میشود آنرا با هیچ برند دیگری اشتباه نگیرند. این خصوصیت به ویژه برای شرکت های نوپا، میتواند شروع بسیار خوبی باشد.


با وجود این، این نوع لوگو برای نمایش تصویری برند، طرح خیلی خلاقانه ای نیست، که این موضوع، مخصوصا برای شرکت هایی، که از نامشان نمی توان فهمید دقیقا چه چیزی عرضه میکنند، ممکن است مشکل به وجود آورد.


یک لوگو تایپ ممکن است درکل، کمی سنت گرایی بنظر برسد، که همین مساله هم در بخش های حقوقی و مالی آنرا به سرعت معروف میکند. از طرفی دیگر، این شکل از لوگو، ممکن است برای حرفه ای های خلاق یا تجارت های غریبه نواز، خیلی فایده ای نداشته باشد. یکی از معروف ترین لوگو تایپ ها فیس بوک است.

 

لوگوی ترکیبی


یک لوگوی ترکیبی دقیقا همان چیزی است که بنطر می آید باشد: ترکیبی از لوگو مارک و لوگوتایپ. این نوع لوگو این اجازه را به طراح میدهد تا بتواند با خلاقیت بیشتری یک برند را معرفی کند و در عین حال نام آن شرکت را هم در کنار آن ارائه دهد. این ترکیب، برای شرکت های تازه تاسیس بسیار مناسب است.

طراحی یک لوگو چیزی بیشتر از ایجاد یک راه شناسایی تصویری برای یک برند است، و با نامی که از داخل یک جعبه ی مستطیلی برای برند پیدا کرده اند، خیلی فرق دارد. کارآفرینان و طراحان باهوش، هیچ گاه جنبه ی تصویری آن را از جنبه ی ضروری تر آن جدا نمی کنند. یک لوگو اصولا اولین برداشت ما از یک برند است و به تنهایی میتواند درک و شناخت مشتریان از برند را تحت تاثیر قرار دهد.


پنج نکته ی مهم درمورد فنون چاپ طراحی لوگو


برند خود را بشناسید


قبل از اینکه کاملا با ماهیت شرکت مورد نظر آشنا نشده اید، طراحی لوگو اصلا فکر خوبی نیست. شناختن برندتان، و دانستن ارزشی که برندتان برای مشتریان دارد، حتی از شناسایی رقیب های تجاری هم امر مهم تری ست. به این فکرکنید که چه پیغامی را میخواهید به مشتریانتان برسانید؟ آیا این برند شمارا به انجام کار خاصی ترغیب میکند، یا اینکه فقط احساساتتان را به بازی میگیرد؟ چه چیزی باعث خواهد شد مشتری ها دوباره از برند شما خرید کنند؟ بعد ازینکه خوب برندتان را شناختید، آن وقت میتوانید از طریق لوگو، پیغام صحیح و مناسبی را به مشتری ها برسانید.


به علاوه، لوگوی چاپی بر روی اسم برند شرکت شما هم تاثیر میگذارد. پس اول از همه مطمئن شوید که خود اسم برند، به تنهایی قابلیت شرح چیستی شرکت را داشته باشد و مشتری هایتان دچار اشتباه یا گیج نمی شوند.


مشتری هایتان را بشناسید


گام بعدی شناختن مشتری هاست. بین چیزی که شما میخواهید ا طریق برندتان به مشتری ها بدهید، و چیزی که آنها انتظار دارند دریافت کنند فرق زیادی وجود دارد. به پاسخ این سوالات فکر کنید:


• مشتری های شما چه کسانی هستند؟ دانستن سن، جنسیت، و ملیت مشتری ها دقیقا به اندازه ی دانستن شغل، سرگرمی ها، و علایق آنها مهم است.
• آنها کجا ممکن است لوگوی شما را ببینند؟ در یک وبسایت، بنر تبلیعاتی، تخته ی اعلان آگهی، یا از روی عکس تیشرت همسایه بغلی؟ سعی کنید همه ی موقعیت هارا درنظر بگیرید.
• آیا آنها متوجه پیعام شما میشوند؟ به همه ی مجموعه افکاری که ممکن است به ذهن انها خطور کند فکرکنید.ایده ی خوبی ست اگر از یک یا چند شخص بیرونی کمک بگیرید و نظراتشان را درمورد برندتان بپرسید.

 


مطمئن شوید کاملا با اصول دیداری آشنا هستید


طبق ننایج تحقیقات و درک عمیق شما از برندتان، باید درمورد ظاهر لوگوی خود چند انتخاب کنید.


اول از همه، باید درمورد فونت لوگو فکرکنید. این روزها هزاران نوع فونت متنوع هست که همین موضوع کار را برای طراحانی که باید یکی از آنها را انتخاب کنند، دشوار میکند. تمام فونت های ساده به چند نوع تقسیم میشوند و هرکدام از آنها سبک احساسی مخصوص به خودش را دارد. هر فونتی حالت روانی و شخصیت خاصی دارد که درصورت انتخاب، آن را به برند شما هم انتقال میدهد. یک فونت ممکن است جدی باشد، یا بی توجه، شیطنت آمیز، و حتی فرهیخته و ترو تمیز. این شمایید که باید انتخاب کنید دقیقا میخواهید به مشتریان چه بگویید و کدام یک از آنها مناسب برند شماست. فونتی را انتخاب کنید که نه بر اساس علاقه ی شخصی، بلکه براساس خصوصیات و روح کاری و تجاری شماست.


به یاد داشته باشید کخه رنگ ها هم نقش مهمی را در طرح شما ایفا میکنند. هر رنگی معنای درونی خاص خودش را دارد و نکات ظریفی را به معنا و پیغام کلی لوگوی شما اضافه میکند. پس حواستان باشد پیعام اشتباه به مردم ندهید و تبلیغ غلط نکنید.


مطمئن شوید طرح لوگو چندجانبه باشد


• لوگوها را با نرم افزارهای حامل همچون Adobe Illustrator طراحی کنید. نرم افزار فوتوشاپ گزینه ی مناسبی برای این کار نیست زیرا لوگو نباید بی کیفیت باشد.

• رنگ لوگو را بصورت دقیق انتخاب کنید تا مطمئن شوید هنگام پرینت لوگو رنگ ها دقیقا همان چیزی از آب در می آیند که میخواستید.

• لوگو باید به صورتی باشد که اگر آن را به رنگ ساه سفید هم در بیاوریدف باز هم قادر به شناسایی آن باشید.


با اشتباهات احتمالی رایج در طراحی لوگو آشنا شوید


• استفاده ی بیش از حد از چندین رنگ و فونت: شرکت های تاپ اصولا فقط از یک فونت و یک رنگ استفاده میکنند: دلیل آن هم این است که هرچه فونت ها بیشترباشند، لوگوتایپ به هم ریخته تر و شلوغ تر به نظر میرسد. درصورتی که برای نام شرکت از یک فونت، و برای آرم، فونت دیگری بکار ببرید، استفاده از دو فونت قابل قبول است و اشکالی ندارد.


• استفاده از فونت های رایج و معمولی: بیشتر فونت هایی که یک مدت باب میشوند عمر کوتاهی دارند و چیزی که امروز معروف است، چند وقت بعد ممکن است از مد افتاده و حتی مضحک باشد.


تقلید از دیگران: تقلید راه حلی ست برای تنبل هایی که میخواهند مشکل خلاق نبودنشان را رفع کنند. لوگو، معرف و بازتابی از تجارت شماست، پس اگر لوگوی شما شبیه به دیگری باشد، کل شرکتتان زیر سوال می رود، صلاحیتش را از چشم مشتریان از دست

همانگونه که در مطالب گفته شده خواندید، نکات بسیار مهمی و ظریفی مانند رنگ و پیام بصری لوگو، فونت، استفاده از نرم افزارهای مناسب، هویت برند و تیپ شخصیتی مشتریان شما در طراحی لوگو بسیار موثرند و همگی باید مد نظر قرار گیرند. متاسفانه بسیاری از طراحان لوگو با استفاده از تقلید از لوگوهای موجود می خواهند مشکل خلاق نبودنشان را رفع کنند و وقت زیادی برای فکر کردن به جنبه های مختلف اصول طراحی لوگو صرف نکنند. اگر لوگوی شما شبیه به دیگری باشد، کل شرکتتان زیر سوال می رود، صلاحیتش را از چشم مشتریان از دست می دهد و دیگر نمی تواند خاص باشد. متخصصین تیم طراحی گرافیک در شرکت اختصاصی طی جلسه ای تمامی جنبه های مورد نیاز در طراحی لوگوی شما را به بحث می گذارند و در نهایت طرحی را برای شما بر میگزینند که متناسب با هویت برند شما باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای سفارش طراحی می توانید از طریق شماره 09135900970 با همکاران ما در آژانس تبلیغات اختصاصی در تماس باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn